Özel Kosullar


Siparisiniz teslim edildiginde, kargo yetkilisi teslimat yerinden ayrilmadan önce paketinizi açmali ve ürünü kontrol etmelisiniz. Özellikle ezilmis, yirtilmis, açilmis veya islanmis paketlerde bunu yapmaniz çok önemlidir. Ürün faturaniz, kurye posetinin ön gözünde yer almaktadir. Beklenmedik bir durumda, sorunlu ürünle karsilasirsaniz veya ürüne ait fatura, kurye posetinde yer almiyorsa, paketi teslim almayip kargo yetkilisine tutanak tutturarak, kargo sirketi tarafindan tarafimiza iade edilmesini saglamaniz gerekmektedir. Ürün faturasi, iptal ve iadeler için muhakkak gereklidir. 


Orijinal ambalaji zarar görmüs, bozulmus, açilmis, tahrip edilmis, herhangi bir sekilde denenmis, kullanilmis, kullanimdan dolayi zarar görmüs veya orjinal faturasi bulunmayan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.


Ürünün iadesi, ürünün bütün standart aksesuarlari; ambalajlari hasarsiz ve tam olarak orjinal paketleri  ve orjinal faturasi ile birlikte geri gönderildiginde alinmaktadir. Teslimattan sonraki 7 günü asan sürelerde ‘Cayma Hakki’yla iade söz konusu degildir.


Müsteri, ürünü, teslim aldigi andaki durumu ile geri vermekle ve kullanimdan kaynaklanan ticari kaybi ödemekle yükümlüdür.


Hasvural Kuyumculuk

MIMAR HAYRETTIN MAHALLESI, BOSTAN SOKAK ULUSAHIN IS MERKEZI, NO:6/39 BEYAZIT/FATIH/ISTANBUL

Tel: 0538 560 8862 - 0534 325 8970

E-Posta: [email protected]